WordPress Seo Eklentileri

İnternet kullanımının günümüzde iletişim araçlarının merkezinde yer alması ve etkileşim yapısının her geçen gün farklı bir aşamaya geçmesi sürekli olarak yeniliklerin oluşmasına neden oluyor. İnternet dünyasının bu denli etkileşime açık olması kullanıcıları da büyük oranda etkiliyor. Kullanıcılar bu bambaşka dünyaya dahil olma çabaları doğrultusunda iletişim anlayışı için farklı unsurları tercih ediyor. Bu unsurlar ise web siteleri, bu web sitelerinin organik trafiği ve Seo eklentileridir.

İnternetteki organik trafiği ve web sitelerinin görüntülenme anlarını etkileyen en önemli nokta arama motorlarıdır. Arama motorları üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar sonrasında hem kısa hem de uzun sürede bir web sitesinin arama motorlarında ziyaret edilme sayısını artırmak mümkün olabiliyor. Bunun için kullanıcıların dikkat etmesi gereken en önemli nokta Seo eklentisi kullanmak oluyor.

Seo Nedir?

Türkçe adıyla arama motoru optimizasyonu olarak tanınan Seo eklentileri bir web sitesinin arama motorları üzerinde belirli kurallar kapsamında görünür hale gelmesini sağlamak anlamını taşıyor. Seo çalışması sayesinde bir web sitesi arama motorları sonuç sayfasında üst sıralarda yer alabiliyor. Böylelikle Seo çalışması ile web sitesi sahipleri arama motorları için daha iyi performans gösterebilir ve görüntülemelerini arttırabilir.

Seo çalışmaları uzun vade için etkili çözümler sunmayı amaçlar. Bu nedenle çalışma prensibi de diğer seçeneklere göre farklı eklenti çalışmaları bir web sitesinin tıklanma sayısını artırdığı gibi web sitesini ziyaret eden tekil kullanıcı sayılarını da yukarı çekebilir. Tekil kullanıcı sayısının artması ise web sitesine arama motorundaki sonuçları olumlu yönde etkileyen bir unsur oluyor. Böylelikle web siteleri uzun vadede olumlu etkiye sahip olabiliyor.

Seo çalışmalarında en büyük strateji ise anahtar kelime yaratma işlemidir. Bu kapsamda Analitik bir yaklaşım üzerinde potansiyel web sitesi ziyaretçisini artırmak mümkün olabiliyor. Bir web sitesini birçok farklı kelime için optimize etmenin mümkün olmadığı bilindiği için daha spesifik kelimeleri tercih etmek Seo çalışmaları açısından oldukça önemlidir. Bu kapsamda genellikle rekabet, alaka ve sıklık öne çıkan başlıklar arasında yerini alıyor.

WordPress Eklentisi Nedir?

WordPress dünya kapsamında web siteler tarafından kullanılan ve genellikle bu web sitelerinin %33’ünün tercih ettiği bir platform olarak bilinir. Bu nedenle oldukça önemli bir etken olan WordPress eklentileri platformunu daha işlevsel bir biçimde kullanmaya yarayan ve bu kapsamda üretilen kod parçacıkları olarak bilinir.

Kullanıcıların web sitelerine çeşitli özellikler eklemelerini sağlayan ve güvenlik açısından büyük bir etkiye sahip olan uygulamalar topluluğu olarak da tanımlanabilir. Web site sahipleri WordPress eklentisi seçimi sırasında bazı hususlara dikkat etmelidir. Güvenlik açığı olduğu düşünüldüğü takdirde güvenlik artırma konusunda eklentilerin tercih edilmesi önerilir. Diğer yandan organik trafiğin kontrol altına alınabilmesi için WordPress eklentilerini tercih etmek uygun olacaktır. Web sitesi sahipleri ilk olarak eklenti seçimi sırasında ihtiyaç doğrultusunda çalışmalıdır.

En Çok Tercih Edilen WordPress Seo Eklentileri Nelerdir?

WordPress altyapısını kullanan kullanıcılar için Seo çalışmalarını daha iyi bir hale getirebilmek için çeşitli eklentileri tercih etme imkanları bulunur. Kullanıcılar, web sitelerinin ihtiyaçları doğrultusunda farklı özelliklere sahip olan bu eklentiler arasında tercih yaparak önemli avantajlara sahip olur. Bu kapsamda anahtar kelime, güvenlik, başlık, açıklama, etiket ve benzeri birçok konuda kullanıcıların ile işini kolaylaştırabilecek eklentiler uzun süre için iyi sonuçlar almayı sağlayacaktır.

Genellikle en çok tercih edilen Seo eklentileri; Yoast Seo, All İn One Seo, LiteSpeed, Cache, CDN, The Seo Framework, Seo Squirrly, Seo Optimized İmage, W3 Totak Cache ve All İn One Wp Security Firewall olarak sıralanabilir.

Yoast Seo

Birçok önemli özelliğe sahip olan bu eklenti seçeneği hem ücretsiz hem de ücretli kullanıma uygun bir şekilde geliştirilmiştir. Özellikle açıklama ve anahtar kelime doğrultusunda anahtar kelime optimizasyonu sunan bu eklenti seçeneği devamlı güncelleme özelliği ve okunabilirlik kontrolü sayesinde büyük bir fayda sunar.

All İn One Seo

Bir web sitesini optimize etmek için yapılacak tüm çalışmaları içerisinde barındıran bu eklenti sayesinde bit engelleyici özelliği site haritası ve Google Analitik Entegrasyonu ile kullanıcılarına daha güvenli ve hızlı bir web sitesi sunuyor.

LiteSpeed

Direkt olarak web sunucusu üzerinde önbellek görüntülemesi imkanı sunan bu eklenti birçok standart eklentilere göre önemli özellikler barındırıyor. Bu sayede kullanıcılar web sitelerinde en yüksek performansı alıyor ve birlikte Seo çalışmaları kapsamında bir adım öne geçebiliyor.

Cache ve CDN

Kelime anlamı olarak önbellek şeklinde bilinen bu eklenti optimizasyon kapsamında birçok verinin geçici olarak bilgisayara kaydedilmesini sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar tarafından web sitelerinin ziyaret edilmesi durumunda tüm verilerin indirilme sorunu ortadan kalkıyor. Bu durumda kullanıcıların sahip oldukları web sitelerinin görüntü hızı artıyor ve performansı en üst seviyeye çıkabiliyor.

Bir web sitesinin içeriğini web sitesine en yakın CDN sunucusundan veren bu cache eklentisi web sitelerinin daha çabuk açılmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.