WordPress Cache Eklentileri

İnsanlar seo çalışmaları ile gün geçtikçe daha hızlı bir web sitesine sahip olabilmek için özellik değiştirmeye devam ediyor. Kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkarmak isteyenler site sayfaların hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayabilmek için çeşitli yöntemler deniyor. Çünkü günümüzde web sitelerinin geç bir sürede açılması kullanıcıların siteyi terk etmesi neden oluyor. Kullanıcı deneyiminin düşmesi ve sıralama kaybının yaşanmasına sebebiyet vermemek için web sitelerinin hızını artırmak firmaların ilk görevi oluyor.

Seo çalışmaları açısından web sitelerinin açılış hızı günümüzde bir sıralama kriteri olmuştur. Bu nedenle zor açılan bir web siteye sahip olan kişi ya da kişilerin ziyaretçi trafiğinde gerileme yaşamamaları adına çeşitli yöntemleri denemeleri gerekir.

WordPress Cache Eklentileri Nedir? Ne İşe Yarar?

Seo çalışmaları ve kullanıcı deneyiminin artırılması adına web sitelerinin hızlandırılması için kullanılan optimizasyon çalışmaları kapsamında yenilikler genellikle WordPress cache eklentileri olur. Hızlı bir siteye sahip olmak ve ziyaretçi kayıplarını önleyebilmek, aynı zamanda Google’da arama motorlarında ön sıralarda yerleşme adına WordPress cache eklentilerini kullanmak önemli bir ayrıntıdır.

Belirli sayfaların önbelleğe alınması olarak tanımlanan cacheleme işlemi bir web sitesi kullanıcılarına statik bir sayfa oluşturmak ve ikinci gelişlerinde istedikleri sayfaları önbellekte tutarak karşılarına çıkmasını sağlayan bir işlemdir. Statik sayfalar sayesinde kullanıcıların sayfayı terk etmesini engellemek ve içeriklerin daha hızlı açılmasını sağlamak mümkün olur.

Bir web sitesinin yavaş açılmasının en büyük sebebi sorgu sayısının fazla olmasıdır. WordPress cache eklentileri kullanılarak içeriklerin önbelleğe alınması sayesinde soru sayısı azalacak böylelikle sayfalar da hızlı bir şekilde açılacaktır.

WordPress Sistemlerinde Cacheleme

Adres sistemi üzerinden cacheleme diğer adıyla önbelleğe alma işlemleri iki farklı yoldan gerçekleştirilebilir. Bunların ilki tarayıcı önbelleği alma ikincisi ise sunucu cacheleme olarak bilinir. Tarayıcı önbellekleme işleminde sayfalardaki istek sayısını azaltmak hedeflenir. Tarayıcının istek sayısı azaldığı takdirde web sitelerinin de daha hızlı açılması sağlanmış olur.

Bu tür önbellekleme işleminde yüksek site trafiğine sahip olan web sitelerinde daha iyi bir sunucu kullanılması ile maliyetin arttığı bilinir. Ancak maliyetin artmasını önleyebilmek için sunucunun tam anlamıyla önbelleğe alınması sayesinde hem sonucu daha performanslı çalışacak hem de web site sayfaları hızlı bir şekilde açılacaktır.

WP Super Cache Eklentisi

Kullanıcılar tarafından popüler olarak kullanılan wp süper cache eklentisi komple sistemleri üzerinde statik html dosyası üretir. Böylelikle önbelleğe alınmış olan dosyalar ziyaretçilere sunulacaktır. Wp süper cache eklentisi sayesinde temel önbellek PHP tabanlı önbelleğe alma gibi birçok özellik kullanılabilir. Özellikle de veritabanı önbelleklemesi tercih etmeyecek olan kullanıcılar CPU tüketimi yüksek olmayan wp süper cache eklentisini tercih edecektir.

W3 Total Cache Eklentisi

Sıklıkla tercih edilen cacheleme eklentisi olarak bilinen w3 Total cache işleme çeşitli iyileştirme özelliklerini de içinde barındırdığı için fazlasıyla beğenilir. Çerçeveleme ve diğer tüm iyileştirme özellikleri ile web sitelerinin açılış hızı artacak, site içi gezinme daha pratik olduğu için kullanıcı deneyimi de yükselecektir. Tüm bunlar sonucunda web siteleri de arama motorlarında iyi bir sıralamada yer alacaktır.

Web site sahipleri için oldukça etkili olan w3 Total cache işlemi sayfa önbellekleme, nesne önbellekleme, tarayıcı önbellekleme, parça bazlı önbellekleme gibi çeşitli özellikleri ile ön planda yerini alır.

WP Fastest Cache

Uygulama kolaylığı nedeniyle kullanıcılar tarafından büyük bir beğeni ile tercih edilen eklentiler arasında bulunan WP fastest cache eklentisi isminden de anlaşıldığı gibi en hızlı şekilde kurulabilen ve en hızlı şekilde kullanılabilen WordPress cache eklentiler arasındadır.

Çeşitli özellikleri sayesinde internet hızını maksimum seviyeye çıkarabilen wp cache eklentisi site ziyaretçilerine de hızlı bir deneyim sağlar. CSS ve html küçültme özelliği sayesinde oldukça etkili bir önbellekleme hizmeti verir.

Cache Enabler Eklentisi

Kullanım açısından büyük kolaylıklar sunan ve pratik olan enabler eklentisi WordPress sistemi üzerinde kullanılan en kolay cacheleme eklentileri arasında yerini alır. Çeşitli özellikler barındırmasa da cacheleme hizmetlerinde başarılı sonuçlar sunan bu eklenti önbellek kullanım süresi, küçültme özelliği, önbellek davranışı gibi çeşitli ayarların yapılması sonrasında kullanılmalıdır.

Cache enabler eklentisinin kullanılmaya başlanması ile birlikte önbelleğe alınmış olan dosyalar ister manuel isterse otomatik olarak temizlenebilir. Kullanıcılarına herhangi bir sorun çıkarmayacak pratik bir cacheleme yöntemi olan cache enabler eklentisi sorunsuz kullanım sağlar.

LiteSpeed Cache Eklentisi

Birçok özelliği ile diğer  cache eklentilerinden farklılık gösteren liteSpeed cache eklentisi sunucu bazlı olarak çalışır. PHP sistemi kullanan web sitesi sahipleri daha yüksek açılış hızına sahip olmak için LiteSpeed cache eklentisi tercih edebilir.

Cacheleme işlemi litespeed cache eklentisinde sunucu üzerinden yapılarak farklı optimizasyon eklentileri imkanı sunulur ve multi-site desteği sağlanır. Bu özellikleri ile kullanıcılar açısından ön plana çıkan litespeed cache eklentisi sunucunun desteklenmesi halinde kullanılabilir. Eğer sunucu desteklemezse bu eklentinin kullanılması mümkün olmaz. Eklentiyi kullanmak için öncelikle denenmesi ancak sunucunun desteklememesi halinde bir sonuç alınamazsa farklı bir eklentinin denenmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.