Web Hosting Nedir?

Yeni bir web sitesi açılmak istendiğinde sunucu alanı oluşabilecek bir hosting şirketi ile anlaşmak gerekecektir. İnternet host sağlayıcıları sayesinde web sitelerinde yer alacak olan tüm dosya, içerik ve veritabanı sunucu üzerinde depolanacaktır. Bir kullanıcının web sitesine iletişim sağlaması ile birlikte web sağlayıcısı talebi yerine getirmek amacıyla istenilen dosyayı sunabilecektir.

Bir hosting hizmeti satın alırken web sitesi sahiplerinin ilk olarak ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahip olan seçenekleri tercih etmesi gerekir. Bu kapsamda sunucunun kesintisiz olarak çalışabilmesi amacıyla sunulan hosting hizmetleri oluşabilecek riskleri azaltacak ve daha güvenilir bir işlem yapmayı sağlayacaktır.

Hosting Nedir?

Kelime anlamı olarak barındırma alanı şeklinde tanımlanan hosting kelimesi tıpkı normal yaşamda olduğu gibi içeriklerin barınacağı alanı ifade eder. İnternet siteleri de gerçek hayatta olduğu gibi bir hosting alanı üzerinde kurulduğu için bir araziye kısacası bir hosting alanına ihtiyacı vardır. İngilizce olan hosting kelimesi Türkçe ‘ye internet barındırma alanı olarak çevrilir.

Hosting hizmeti sayesinde web sitesinde bulunan tüm dosyaların 7 gün 24 saat boyunca erişime açık olması imkanıdır. Bu saklama işlemleri bir bilgisayar tarafından yapıldığı için bu bilgisayarlara web sunucusu diğer adıyla server denilir.

Web sunucuları standart bilgisayarlara nazaran daha özel, daha donanımsal ve daha özellikli cihazlardır. Veri merkezi olarak adlandırılan yerlerde bulunan web sunucuları yüksek hızlı internet bağlantısına sahip olmakla birlikte elektrik kesintisi yaşanmadığı için web sitesi ziyaretçilerine her koşulda erişim imkânı sunabilir.

Hosting Ne İşe Yarar?

Web sitesinde ziyaretçilere sunulan resim içerik dosya ve benzeri tüm yayınlanması istenen araçların hosting hesabı üzerinde saklanması sağlanır. Böylelikle bir ziyaretçinin web tarayıcısı üzerinden web sitesinin adresini yazdığı sırada siteye ait dosyaların barındırdığı sunucu görülecektir. Bu kapsamda bir web sitesi sahibinin hosting hesabı kullanmadan sitesini internet üzerinde yayınlama imkânı bulunmaz.

Hosting Çeşitleri

Web sitelerine hosting hizmeti sunan firmalar her müşterinin ihtiyacı doğrultusunda farklı hosting çeşitleri sunar. Çeşitler arasında bulunan en popüler hosting türleri ise paylaşımlı hosting, Wordpress hosting, Cloud hosting, vps hosting ve dedicated Server hosting olarak sıralanabilir.

Web sitesi sahiplerinin site içeriği ne kadar fazlaysa o kadar fazla sunucu alanına ihtiyacı olacak anlamına gelir. Ancak yeni kurulan bir web sitesi için henüz plan küçük değerde ise daha az hizmet sunan hosting seçeneklerini tercih etmesi ekonomik olacaktır. Sonrasında web sitesinin büyümesi ile birlikte daha gelişmiş olan hosting çeşitlerine geçiş yapmak mümkün olacaktır.

Web siteleri için host imkanı sunan firmalar genellikle farklı hosting çeşitleri için çeşitli hosting planları devreye sokar. Örneğin paylaşımlı hosting seçeneğini tercih eden bir kullanıcının bu hosting hizmeti kapsamında farklı hosting planları ile tercihler yapacağı bilinir. Böylelikle her kullanıcın kendi ihtiyaçları doğrultusunda bir hosting hizmetinden yararlanabilmesi mümkündür.

Paylaşımlı Web Hosting

Paylaşımlı web hosting türü kullanıcılar için çeşitli plan seçenekleri sunar. Sıklıkla tercih edildiği bilinen paylaşımlı web hosting seçeneğinde genellikle küçük işletmeler ve blog siteleri tarafından seçilir. Paylaşımlı hosting hizmeti hosting sağlayıcısını diğer müşteriler ile ortak olarak bir sunucuda paylaşılması anlamına gelir. Kısacası aynı sunucu üzerinde bulunan web siteleri alanı, hafıza gibi kaynakları ortak olarak kullanır.

Paylaşımlı web posting hizmetlerinin avantajları düşük maliyetli olması, henüz yeni başlanan web siteleri için uygun olması, yapılandırılmış sunucuya sahip olması, kullanıcı dostu kontrol paneli bulunması, host firması tarafından sunucunun bakımı ve yönetimi üstlenilmesidir. Ancak dezavantajları da bulunan paylaşımlı web hosting sunucu yapılandırması üzerinde herhangi bir kontrol sağlanamaması ve diğer siteler üzerindeki trafik dalgalarının kullanıcı web sitesini yavaşlatabilmesi imkanı söylenebilir.

Cloud Hosting

Bulut hosting olarak da adlandırılan Cloud hosting hizmeti piyasada bulunan hosting hizmetlerini en güvenilir çözümleri arasında olduğu bilinir. Bu hosting hizmetinde bir sunucu kümesine sahip olunur. Böylelikle tüm dosyalar ve içerikler farklı farklı sunucular içerisinde kopyalanır.

Bulut sunucular içerisinde herhangi birisinin meşgul olması ya da sorun çıkarması durumunda diğer kümedeki sunuculara yönlendirilerek çökme ihtimali sıfıra indirilir. Bu nedenle cloud hosting hizmeti sıklıkla tercih edilir.

Cloud hosting kullanıcılarına sunduğu en büyük artılar kapalı kalma süresinin neredeyse sıfır olması, talep doğrultusunda alan ayarlanabilmesi, ne kadar alan kullanılırsa o kadar hizmet alınması olarak sıralanabilir. Ancak dezavantaj konusunda düşünülürse cloud hosting hizmetinin maliyetinin başlarda ne kadar olacak tam olarak öngörülemez ve root erişimi istenilen her an sunulamaz.

WordPress Hosting

WordPress hosting site sahipleri için farklı bir tür paylaşımlı hosting çeşididir. Sunucular için özel olarak yapılandırılmakla birlikte önbellek, güvenlik gibi konularda da önceden hazırlanmış eklentiler sayesinde kolaylık sağlar.

Optimize, yapılandırma imkânı sayesinde web sitelerinin hızlı yüklenmesi sağlanırken sorunsuz bir şekilde çalışması en önemli avantajı olacaktır. Wordpress hosting hizmeti genellikle önceden tasarlanmış olan temaları, bazı sayfa kurucuları ve özel geliştirici araçlar gibi farklı ekstra özellikler içerdiği bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.