Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

İnternet hayatımızın her alanında ayrılmaz bir parçamız haline geldi. İnsanlar bugün tüm merak ettiklerini internete sorar durumdadır. Bu nedenle işletmeler burada ki müşteri potansiyelini gördü ve bu nedenle Google Haritaları bir diğer adıyla Google Maps’i etkin bir şekilde kullanmaya başladı. Ancak internet hakkında herhangi bir bilgisi olmayan ya da az bilen insanlar ise Google Haritaları nasıl kullanacağını araştırmaktadır. İşletmeler bu şekilde Pazar paylarını büyütmeyi hedeflerler.

Google Haritalara Neden Kayıt Olmalıyım?

İşletmeninizin kullanıcıların yaptığı aramalarda arama motorlarında gözükmesinin tek yolu Google Haritalara kayıt olmanızdan geçmektedir. Günümüzde Pazar payını büyütmek isteyen ve rakiplerine fark atmak isteyen işletmeler Google Haritalara kayıt yaptırmak zorundadır.

Google Haritalara Nasıl Kayıt Olunur?

Google haritalara kayıt olabilmek için öncelikle Google My Business paneline, Gmail bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekiyor. Bu şekilde Google My Business yardımı ile, haritanızı ve işletme bilgilerinizi, Google kelime aramaları ve harita aramalarında müşteriler görebilecek.

Google Haritalara Masaüstü Cihazla Nasıl Kayıt Yapılır?

  • İlk olarak mevcut Gmail hesabı ile Google My Business’a giriş yapmalısınız.
  • Önünüze bir sayfa açılacak ve bu sayfada işletmenize ait bilgiler istenecek. Bu sayfayı eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.
  • Bu işletmeyi Google’da yönetmek için bu bilgileri doğrulayın, kısmında kullanım şartlarını onayladıktan sonra ‘DEVAM’ butonunu tıklayın.
  • Bu andan sonra verdiğiniz adres bilgilerinize doğrulama şifresi gelmesini bekleyeceksiniz.

 Doğrulama şifreniz ortalama olarak iki hafta gibi bir sürede size ulaşacaktır. Bu şifrenin geçerlilik süresi 30 gün yani bir aydır. Bazı durumlarda şifre gelmeyebilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmanız halinde yeniden doğrulama şifresi isteyebilirsiniz ya da Google yetkilileri ile iletişime geçebilir ve doğrulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli Not: Firmanız başka birisi tarafından doğrulanmışsa ya da işletmeniz menüde listenmiş olarak gözükmüyorsa; hayır, ‘Bunlar benim işletmelerim değil veya işletmeyi doğru olarak girdim’ seçeneğini tıklamanız gerekecektir. Bu aşamadan sonra sizden işletmenize ait bazı ayrıntıları girmeniz istenecektir. Doğrudan işletmenize ulaşılmasını sağlayacak bir açık adresi ve telefon numarasını eksiksiz olarak girdiğinize emin olduktan sonra ‘GÖNDER’ butonuna basmanız yeterli olacaktır.

 

Mobil Cihazlarda Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak Google My Business uygulamasına giriş yapmanız gerekir.
  • Uygulamaya giriş yapıldıktan sonra işletmenizi yönetmek ve eklemek istediğiniz Google hesabıma giriş yapın.
  • Menü kısmından ‘yeni bir işletme sayfası oluştur’ seçeneğini tıklayın.
  • Telefon ekranınızda sizden bir panel açılacak ve bu panelde doldurmanız gereken işletme bilgileri istenecektir. Bu alanı eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan emin olun.
  • Daha sonra bu işletmeyi Google’de yönetmek için bu bilgileri doğrulayarak, kullanım şartlarını onaylayarak ‘DEVAM’ butonuna basın.
  • Yine masaüstü cihazda olduğu gibi mobil cihazda da bu aşamadan sonra doğrulama şifresi gelmesi beklenecektir.

 

Google Haritalara Kayıt Yaptırmak Ne Gibi Faydalar Sağlar?

 

Kullanıcı tarafından henüz işletmeniz ziyaret edilmemiş olsa bile işletmeniz Google Haritalarda kayıtlı olduğu için kullanıcıda henüz arama sonuçlarına bakarken kurumsal bir işletme olduğunuz algısını uyandıracaktır. Bu şekilde kullanıcın gözünde bir sıfır önde başlamış olursunuz.

 

Ayrıca kurumsal bir işletme izlenimi kullanıcıda henüz firmanızla etkileşim haline geçmeden bir güven ortamı tesis etmenizde yardımcı olacaktır. Kullanıcılar sizi bulmakta zorluk yaşamayacaktır. Bu nedenle diğer lokasyonda ki alternatifler yerine sizi tercih edeceklerdir. Peki bir marka sadece internet üzerinden satış yapıyor ise aynı şekilde müşteri güveni sağlamak için Google Haritalara kayıt olmalı mı? Cevabı kesinlikle evet. Bunun nedeni ise kullanıcıların ödeme yaptığı yeri bilmesi markaya olan güveni artıracaktır. Ayrıca sizi inceleyen kullanıcılar raporlarla ölçütlenebilir hale geleceği için reklam bütçenizi nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgi olarak da size fikir verecektir.

 

İşletmeniz Hakkında Bilgi Ekleyin

 

Google My Business sayesinde sizde Google haritalarda ki işletme bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Google Haritalara ’da işletmenize dair fotoğraf, çalışma saatleri, telefon bilgileri gibi bilgileri hızlı bir şekilde yönetebilme ayrıcalığına sahipsiniz. Bu şekilde müşterilerin size ulaşması daha kolay olacak ve size duydukları güven pekişecektir.

 

Google Haritalara Kayıt Olmak Ne Kadar?

Google haritalara tamamen ücretsiz bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizden Google haritalara kayıt etmek için para isteyenlere asla itibar etmeyiniz. Google Haritalar bu hizmeti size tamamen ücretsiz olarak sunar.

Etkileşiminiz Artacak

Google Haritalarda bulunmak sadece müşterinin sizi bulması için önemli değildir. Bunun yanında Google haritalar üzerinde Google My Business’i kullanarak yapacağınız güncellemeler size müşterinin daha farklı bir gözle bakmasını sağlayacak. Ayrıca bilindiği üzere Google Haritalarda yorum yapılabilir. Burada bir müşterinizin yapacağı bir tek olumlu yorum milyonlarca kişi tarafından okunacak ve tercih sebebi haline geleceksiniz.

Eskiden kulaktan kulağa yayılan bilgiler bugün Google Haritalarda milyonlara nerdeyse ışık hızında ulaşır. Bir şehirden diğer şehre seyahat eden insanlar eden insanlar Google Haritaları mutlaka kullanacaktır. Google Haritalarda göreceği olumlu yorumla sizi tercih edecektir. Eğer sizden memnun kalırsa uzun vadede bir müşteri daha kazanmış olursunuz. Günümüz dünyasında bir tek yorumun sağladığı etkileşim bir kar topunun çığa dönüşmesine benzetilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.