Google Ads Nedir? Nasıl Reklam Verilir?

Teknoloji çağını son hız yaşadığımız bu günlerde alışverişten eğitime, ticaretten sosyalleşmeye kadar birçok sektöre cebimizdeki telefonlarımızla, masamızdaki bilgisayarlarla ulaşıyoruz ve tabiri caizse tüm dünyamızı adeta cebimize sığdırıyoruz. Teknoloji sektörü gelişirken bu sektör içerisinde birbirleriyle yarışan firmalar birden çok sektörde potansiyel müşterilerinin dikkatlerini çekebilmek amacı ile birbirinden farklı yönteme başvuruyor.

Bunlardan bazıları çeşitli kampanyalar, indirim kuponları, indirim kampanyaları gibi stratejiler ile müşteri kazanmaya çalışıyorken genel olarak en çok tercih edilen yöntem ise reklam.

Reklam Nedir?

Reklam, belirli bir ücret miktarı karşılığında radyo, televizyon, gazete, dergiler, billboardlar gibi kitlesel iletişim araçları ve herkesin erişebileceği halka açık kaynaklar vasıtası ile firmaların ürünleri ve hizmetlerinin halka toplu bir şekilde tanıtımını yaparak dikkat çekmesi ve potansiyel müşteri kitlesi oluşturma eylemidir.

Bu sayede firmaların ürün ve hizmetleri herkes tarafından bilinir hale gelmekte ve firmaların marka değerinde, güvenilirliğinde artış gözlemlenmektedir. Klasik yöntem ile kitlesel iletişim araçları kullanılarak yapılan reklamlarının yerini günümüzde E-reklamcılık sektörü almaya başlamıştır.

E-Reklam Nedir?

Son zamanlarda hayatımızın her alanını kaplayan teknoloji hizmetleri ile neredeyse herkes cep telefonlarına, bilgisayarlarına ve tabletlerine yönelmiş durumda. Doğal olarak eskisi gibi televizyon ve radyo gibi kitlesel iletişim araçlarına da yeni çıkan dizi, film, müzik platformları yüzünden gerek kalmamış ve onlara olan yoğun ilgi azalmış durumda.

Reklamcılık sektörünün temel taşı olan kitlesel iletişim araçlarına azalan ilgi ile artık sürekli elimizde olan telefon, bilgisayar gibi teknolojik cihazlarda firmaların ürün ve hizmet reklamlarını görmekteyiz. İşte firmaların yeni tanıtım stratejisi olan bu reklamlar; E-Reklam adı ile tanımlanıyor.

E-Reklam Çeşitleri Nelerdir, Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Arama motoru reklamcılığı (SEM), sosyal medya platformları reklamları, içerik ağı reklamları ve son olarak e-mail reklamları gibi çeşitleri bulunan E-Reklam sektörünün de birçok avantajı bulunuyor.  E-Reklamcılık sektörünün avantajlarının başında kısa sürede hızlı sonuçların elde edilmesi, optimize edilebilir ve ölçümlenebilir oluşu, güvenilirlik ve marka bilinirliği oluşturması, satışları arttırması, daha az maliyetle daha çok sonuç elde edilmesi, potansiyel müşteriler ile iletişim ve geri dönüt ağının kolaylaşması gibi daha birçok avantajı bulunuyor.

Dezavantajları ise; hala online platformlar üzerinden alışverişe güvenmeyen bir kitle olması, tıklama sahtekarlığı bütçe kaybı yaşamanız, bilinçsizce yapılan işlemler ve stratejik hataların oluşma ihtimali olarak sıralanabilir.

Google Ads Nedir?

Neredeyse tüm internet hizmetlerine ve içeriklere ulaşmamızı sağlayan ve dünya en yaygın kullanılan arama motoru unvanına sahip olan Google, internet üzerinden ürünlerinin ve hizmetlerinin reklamını yapmak isteyen firmalara en uygun platform haline gelmiştir. Tam da bu noktada firmaların bütün ve hizmetlerinin tanıtımını yapmasını sağlayan ve işletmelerin hizmetine sunulan Google Ads bir diğer adı ile Google Adwords, dünyanın en büyük kullanıcına sahip içerik ağı olma unvanına sahip oluşu ile firmaların tanıtımları için en iyi reklamcılık servisi seçeneği ve online pazarlama platformudur.

Google Ads Üzerinden Nasıl Reklam Verilir?

Firmanızın ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapabilmeniz için öncelikle bir Google Ads hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bir sonraki adımda ise karşınıza ‘Akıllı kampanya’ ve ‘Uzman moda geç’ seçenekleri çıkıyor. Bu aşamada istediğiniz ve sizin işletmenize uygun gördüğünüz seçenekten ilerleyerek işletmenizin reklamını oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse reklam oluşturma aşamaları; Kayıt olmak, işletmeniz için hedef belirlemek, reklamın yayınlanacağı bölge seçimi, reklam metni ve bütçe ayarlaması olarak sıralanabilir. Tüm bu aşamalardan sonra ise geriye kalan tek şey reklamınızı yayınlamak oluyor.

Google Ads Reklamları İşletmenize Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Reklamınızı oluşturdunuz. Peki bu reklam yayındayken işletmenize ne gibi faydalar sağlıyor? Google Ads reklamları ile firmanız ve markanızın bilinirliğini birçok farklı bölgede kullanıcıya duyurarak kısa bir sürede arttırabilirsiniz ve bu sayede satışlarınızda hiç hafife alınmayacak bir yükselme yaşanabilir.

Reklamınızın hangi bölgede, hangi zaman diliminde, hangi yaş grubuna, hangi özellikteki kullanıcılara gösterileceğini belirlemek sizin elinizde olduğu için markanız için potansiyel müşteri olma ihtimali olan kitleyi kendiniz oluşturabilirsiniz. Web sitenize çektiğiniz trafik sayesinde ürünlerinizi satışa sunduğunuz bölgedeki kullanıcıların dikkatini ayrıca çekebilir ve mağaza satışlarınızı da yükseltebilirsiniz.

Google Ads Kullanmayı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Google Ads kullanmayı ve Google Ads aracılığı ile reklam oluşturmayı Google tarafından oluşturulan ücretsiz video içerikleri, yardımcı dokümanlar ve ücretsiz kurslar ile öğrenebilirsiniz ve hatta bu kursları başarı ile tamamladığınızda Google onaylı bir sertifika sahibi bile olabilirsiniz. Ancak bu sertifikanın sahibi olmak için sadece kursu tamamlamanız değil, kurs içeriği doğrultusunda hazırlanmış bir sınavdan da geçer not almanız gerekiyor.

Google kursları ile birlikte öğrendiğiniz Google Ads kullanımını en kısa sürede uygulamaya geçirerek, firmanızın tanıtımı ile pratik yaparsanız öğrendikleriniz zihninize tamamen yerleşecek ve sizin için unutulmaz hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.